• Nemokamas pristatymas nuo 45€
  • Pristatymas per 1-3 d.d.
  • Saugus apsipirkimas
  • Stipriausi Lietuvoje
Facets
Image
Paraudosi ir neižinti moters ranka

Dažniausiai pasitaikančios odos alerginės reakcijos: kaip jų išvengti ir kaip gydyti

Mūsų oda yra didžiausias mūsų kūno organas, pagrindinė mūsų gynybos linija, sauganti mus nuo pasaulio, kuriame gausu galimų pavojų ir alergenų. Oda, veikdama kaip imuninės sistemos organas, ginasi nuo šių svetimų medžiagų, o kai ši apsauginė reakcija tampa pernelyg aktyvi, gali kilti alerginių reakcijų.

Nors odos alerginės reakcijos gali būti įvairaus lygios - nuo lengvų iki itin sunkių, joms būdingas vienas bendras bruožas - pernelyg aktyvus imuninis atsakas. Šiame straipsnyje išsamiau supažindinsime su dažniausiai pasitaikančiomis odos alerginių reakcijų rūšimis, jų priežastimis, prevencinėmis priemonėmis ir valdymo strategijomis.
 

Kontaktinis dermatitas: alerginė reakcija, atsirandanti iškart po kontakto

Kontaktinis dermatitas yra paplitusi odos alergijos forma, kuri pasireiškia odai tiesiogiai kontaktuojant su alergenu. Šis kontaktas sukelia imuninę reakciją, dėl kurios atsiranda tokie simptomai kaip paraudimas, niežulys, patinimas, o sunkiais atvejais - pūslės.

Dažniausios kontaktinio dermatito priežastys yra dirgiklių, tokių kaip nikelis, esantis papuošaluose ir drabužių užsegimo detalėse, lateksas, paplitęs pirštinėse ir kai kurių rūšių drabužiuose, ir tam tikri kosmetikos gaminiai, kurių sudėtyje gali būti alergizuojančių medžiagų, poveikis. Kiti dirgikliai gali būti kvapiosios medžiagos ir augalai, pavyzdžiui, nuodingoji gebenė ar nuodingasis ąžuolas.

Nors kontaktiniu dermatitu gali susirgti bet kas, kai kurie žmonės yra jautresni tam tikroms medžiagoms. Šiems asmenims veiksmingiausias prevencijos būdas - vengti alergeno, kuris ir sukelia alergiją. Jeigu pasireiškia alerginė reakcija, simptomus palengvinti gali padėti be recepto parduodami kremai ir tepalai bei geriamieji antihistamininiai vaistai. Vis dėlto, jei simptomai išlieka ar yra sunkūs, rekomenduojama pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
 

Dilgėlinė: nerimą keliantis odos paraudimas

Dilgėlinė yra dar viena dažna odos alerginė reakcija. Ji pasireiškia staigiu patinusių, šviesiai raudonų iškilimų ar ratilų ant odos protrūkiu. Dilgėlinė gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, ji gali būti labai įvairaus dydžio, kartais susijungia į didesnius plotus, vadinamus plokštelėmis.

Dilgėlinę sukeliančių veiksnių yra daug ir įvairių. Tai gali būti tam tikri maisto produktai, vaistai, vabzdžių įkandimai, karščio ar šalčio poveikis. Kai kuriais atvejais dilgėlinės protrūkį gali sukelti emocinis stresas arba fiziniai veiksniai, pavyzdžiui, odos spaudimas.

Dilgėlinė gali sukelti didelį diskomfortą dėl intensyvaus niežulio, tačiau jis dažnai praeina per 24 valandas. Tačiau lėtinės dilgėlinės - tos, kurios išlieka ilgiau nei šešias savaites arba kartojasi kelis mėnesius ar metus - reikalauja gydytojo pagalbos.
 

Atopinis dermatitas: egzema, nuolatinis niežulys

Atopinis dermatitas, dažnai vadinamas egzema, yra lėtinė odos būklė, turinti tendenciją periodiškai paūmėti. Ją gali lydėti šienligė arba astma. Egzema paprastai prasideda vaikystėje ir gali išlikti iki pilnametystės. Jai būdinga niežtinti, uždegiminė oda ir dažnai pažeidžia vidinę alkūnių ar kelių pusę ir veidą, tačiau ji gali apimti ir didžiąją kūno dalį.

Tiksli egzemos priežastis nežinoma, tačiau manoma, kad ją lemia genetinių ir aplinkos veiksnių derinys. Egzemos paūmėjimus gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant odos išsausėjimą, stresą, prakaitą ir tam tikrus audinius, pavyzdžiui, vilną ar poliesterį, kurie gali dirginti jautresnę odą. Alergenai, tokie kaip dulkių erkutės, pelėsiai, žiedadulkės ir tam tikri maisto produktai, taip pat gali išprovokuoti reakciją.

Egzemai gydyti reikia vengti ją sukeliančių veiksnių ir nuolat drėkinti odą. Odos drėkinimas ypač svarbus dėl daugelio priežasčių, tad apie odos drėkinimo svarbą išsamiau galite paskaityti čia.
Gydant egzemą, kai kuriais atvejais gali prireikti receptinių vaistų, pavyzdžiui, vietinio poveikio kortikosteroidų arba imunosupresantų.
Išsamiau apie lėtinę odos būklę - egzemą, skaitykite čia.
 

Alerginės vaistų reakcijos: medikamentų sukeliama odos alergija

Vaistai, tiek geriamieji, tiek vietiniai, kartais gali sukelti alergines odos reakcijas. Jos gali pasireikšti bėrimu, dilgėline, o sunkiais atvejais - Stevenso-Džonsono sindromu, dėl kurio atsiranda pūslių ir odos pleiskanojimas, todėl reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Svarbu pažymėti, kad reakcijų į vaistus gali pasireikšti vartojant beveik visus vaistus, tačiau dažniau pasireiškia vartojant antibiotikus, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo ir tam tikrus vaistus nuo traukulių.

Įtarus reakciją į vaistą, labai svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali pasiūlyti alternatyvių vaistų arba galimų reakcijų valdymo strategijų, pavyzdžiui, desensibilizacijos procedūrą reikalingiems vaistams.
 

Prevencinės priemonės ir gydymo galimybės

Odos alerginių reakcijų prevencija daugiausia apima žinomų alergenų vengimą. Tam gali prireikti atlikti alergenui būdingus testus, kad būtų galima nustatyti reakcijas sukeliančias medžiagas.

Siekiant išvengti reakcijų, taip pat labai svarbu palaikyti odos sveikatą. Tai gali būti reguliarus drėkinimas, hipoalerginių produktų naudojimas ir griežtas muilų ar ploviklių, kurie gali pašalinti natūralius odos riebalus, vengimas. Geras nuolatinis odos drėkinimas ir sveika mityba labai pagerina bendrą odos sveikatą. Plačiau apie odos priežiūros svarbą, įpročius kurie gali padėti pagerinti bendrą odos būklės sveikatą ir kitus patarimus optimaliai odos sveikatai palaikyti, rasite čia.

Alerginių odos reakcijų gydymas labai priklauso nuo reakcijos tipo ir sunkumo. Lengvus simptomus dažnai galima malšinti be recepto parduodamais kremais ir tepalais, taip pat geriamaisiais antihistamininiais vaistais, mažinančiais niežulį ir uždegimą. Esant vidutinio sunkumo ar sunkiai reakcijai, gali prireikti receptinių vaistų.

Tačiau ūmiais atvejais, pavyzdžiui, esant sunkiai reakcijai į vaistus arba anafilaksijai (sunkiai ir gyvybei pavojingai alerginei reakcijai), būtina skubi medicininė pagalba.

Odos alerginių reakcijų ir jų priežasčių supratimas yra gyvybiškai svarbus norint valdyti odos sveikatą ir sumažinti šių reakcijų riziką bei sunkumą. Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno žmogaus oda yra skirtinga - tai, kas sukelia reakciją vienam žmogui, gali neturėti įtakos kitam. Todėl svarbiausia yra individualus supratimas ir stebėjimas.

 

Jei pasireiškia nuolatinės ar sunkios odos reakcijos, visada kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kad šis suteiktų individualių patarimų ir taikytų individualų gydymą. Turint tinkamų žinių ir rūpinantis odos alergijomis, jas galima veiksmingai valdyti ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.

Prekė pridėta

Kiekis: Kaina:
Apmokėti